1

Teema: Probleem kassi munanditega

Tere!

Lugu siis selline, et mul on kodus 6-kuune briti lühikarvaline kiisupoeg ja millegipärast on tal siiamaani olemas ainult üks munand. Lugesin internetist, et see on levinud probleem, et üks munand ei ole alla tulnud, aga pikemas perspektiivis võib põhjustada vähki ja surma. Tahaksin minna arsti juurde, et küsida nõu, mida edasi teha ja kas oodata veel või kastreerida ta ära. Internetis kirjutab, et teise munandi ülesleidmine on juba tõsisem alakõhu operatsioon, kui see ei ole alla tulnud. Äkki oskab keegi soovitada kogemustega arsti, kes teab, mida teeb ja oskaks anda head nõu, kelle juurde minna kassiga esimesse tervisekontrolli ja konsulteerida pikemalt kastreerimise ja selle terviseprobleemi osas.

Ette tänades,
Celinde

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Probleem kassi munanditega

Võib natuke oodata (kuni kassi aastaseks saamiseni) ja siis mõlemad munad ära lõigata, juhul kui varem ei tule kastreerimist ette võtta. Kliinikusse kastreerima tulnud kasside põhjal ütleks ma pigem, et peitmunandilisus on üsna harv, osad kassiomanikud ei teagi, et kass on ühe munaga ja tavaliselt on 2 muna siiski laskunud. Kui teine munand pole laskunud, siis tuleks mõlemad ära lõigata, sest kõhuõõnes on temperatuur kõrgem kui munandikotis, kus munandid tegelikult olema peaksid, ja on suurem võimalus sellise munandi kasvajaliseks muutumisel. Peitmunandilise kassi kastreerimist võib põhimõtteliselt võrrelda emase kassi steriliseerimisoperatsiooniga, kellel on lisaks saba all kaks väikest haavakest. Peitmunandiga või laskumisprobleemidega kasse ei tasuks aretuses kasutada, sest tegu on geneetilise veaga.

Kliinikut ei oska soovitada, sest ei tea teie elukohta.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Probleem kassi munanditega

Jaana kirjutas:

Võib natuke oodata (kuni kassi aastaseks saamiseni) ja siis mõlemad munad ära lõigata, juhul kui varem ei tule kastreerimist ette võtta. Kliinikusse kastreerima tulnud kasside põhjal ütleks ma pigem, et peitmunandilisus on üsna harv, osad kassiomanikud ei teagi, et kass on ühe munaga ja tavaliselt on 2 muna siiski laskunud. Kui teine munand pole laskunud, siis tuleks mõlemad ära lõigata, sest kõhuõõnes on temperatuur kõrgem kui munandikotis, kus munandid tegelikult olema peaksid, ja on suurem võimalus sellise munandi kasvajaliseks muutumisel. Peitmunandilise kassi kastreerimist võib põhimõtteliselt võrrelda emase kassi steriliseerimisoperatsiooniga, kellel on lisaks saba all kaks väikest haavakest. Peitmunandiga või laskumisprobleemidega kasse ei tasuks aretuses kasutada, sest tegu on geneetilise veaga.

Kliinikut ei oska soovitada, sest ei tea teie elukohta.

Suur tänu vastuse eest! Sain natuke targemaks ja süda ka veidi rahulikum. Käiksin siiski heameelega arsti juures kontrollis, et teada saada, kus see teine muna siis tal on ja kas on vaja kiiresti lõikusele minna või ei. Elan Tallinnas. Tiina Toometi kliinikusse hea meelega ei läheks, sest olen seal varem kokku puutunud nii väikeloomade kui ka lindude arstiga ja saanud väga halbade mälestuste ja kogemuste osaliseks. Edaspidiseks tarkuseks küsiksin, et kas see on aretajatele tavaliselt teada kui nende kassipoegadel esineb selline geneetiline probleem? Kas on võimalik, et nad lihtsalt ei maininud mulle seda ja sain petta?

Thumbs up Thumbs down