1

Teema: Feline Infectious Peritonitis (Fip)

Nii, kuna sellenimeline haigus võis olla meie Mathilda (samuti tuntud kui Nossu) surma põhjuseks, siis palun, kes teab, rääkige kõike, mis te sellest haigusest kuulnud olete. Praeguse info järgi tean ma, et mu Jossu ja Sussu võivad ka olla sellesse nakatunud ja halvimal juhul võib isegi sama stsenaarium korduda. Esialgu ma küll ei leia väga põhjust paanikaks, sest nendega tundub küll kõik parimas korras olevat, aga siiski võiksite rääkida, kes midagi teab.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Feline Infectious Peritonitis (Fip)

Ohh. Arvad et just see haigus võis Mathildal olla? See on kassidel üks ohtlikeim ja kardetuim viirushaigus. sad
Uurisin natuke selle haiguse kohta. Eesti keeles on see kasside nakkuslik peritoniit ehk kõhukelmepõletik ja selle tekitajaks on koronaviirus. Sain aru, et see fip on koronaviiruse mingi kõrvalekalle, et kui tavaliselt peaksid kiisupojad selle koronaviiruse läbi põdema ja edasi elama, siis mõnedel saatuslikel juhtudel toimub mingi mutatsioon ja koroona muundub fipiks, mis on enamasti surmaga lõppev haigus. Sümptomiteks on vedeliku kogunemine alakõhtu, loidus-väsimus, oksendamine, kollatõbi, aneemia, silma iiristes toimuvad värvimuudatused ja vereritus, hingamisraskused, tasakaaluhäired, iseloomumuutused jne. Haigusele on vastuvõtlikud kuni 3a. kassid ja väga vanad üle 14a. kassid. Peiteaeg kestab paarist nädalast mitme kuuni. Fip-viirust on kahte liiki: kuiv, mis ründab kassi kopse ja märg, mis põhjustab vedeliku kogunemist alakõhtu (astsiit). Nakatumine toimub kontakti korral haige loomaga. Väljaspool kassi organismi hävib viirus kiirseti. Viirus levib otseselt väljaheidete ja sülje kaudu. Näiteks kui majapidamises on mitu kassi ja ühel neist juhtub see haigus olema, siis nakatab ta teist kassi teda lakkudes või kui nad kasutavad üht liivakasti. Ennetamise kohta kirjutab üks raamat, et kahtluse korral tuleks kassile teha selle viiruse kohta vereanalüüs. Veel tuleks vältida nakatumist rooja kaudu, puhastades regulaarselt iga päev liivakasti. Liivakast tuleks toidukaussidest võimalikult kaugel hoida. Ravi kohta sain teada, et on täitsa olemas ravimid, aga kui astsiit - see vee kõhtu kogunemine, on juba välja kujunenud, ei ole ravimitest enam suurt tolku. Viimast lugesin ühest vanemat sorti raamatust. Netist sain jällegi hoopis teistsugust informatsiooni. Arstidel olevat seda haigust üsna raske diagnoosida, kuna see nagu segu kõikvõimalike haiguste sümptomitest. Ja ravi on sellel ka suhteliselt keeruline. Google\'st leiad veel palju-palju informatsiooni Fip\'i kohta.
Kõige sisukam oli see lehekülg: http://www.dr-addie.com/WhatIsFIP.htm
Siin on üks tekst selle kohta, et millal võtta uus kass, kui eelmine suri sellesse haigusesse ja milliseid ettevaatusabinõusid peaks järgima: http://www.dr-addie.com/faq.htm

Loodan südamest, et Jossul-Sussul seda haigust siiski ei ole. Eesti kliinikutes peaks ka selle koroonaviiruse antikehade kohta testida saama. Et kui kiisudel koroonaviirust pole, pole ka FIP\'i, sest FIP saab tekkida ainult koroonaviirusest.

Nüüd vaatasin et välismaal pannakse FIP\'i põdevad kassid lihtsalt magama, kuna see on nakkav ja üsna ravimatu. sad

Beware! When least expected, a cat will sneak up and steal your heart.

Thumbs up Thumbs down

Okei, ma loodan, et meie kiisudega midagi ei juhtu. Uurin neid lehekülgi ka ja kõik. Suur aitäh.

Thumbs up Thumbs down

see on väga levinud haigus nii Eestis, kui välismaal. kodukiisusid eriti ei uurita,aga tõukasside kasvatajad on selle haigusega küll vägagi kursis. diagnoosi FIP ei panda ilma vastavaid teste tegemata ja tiitrite taset määramata. koronaviirus, millest FIP tekkib on kõigi kasside organismis. peritoniit lõppeb alati surmaga. need kassid, kes koronaviiruse puhangu üle elavad jäävad haiguse otsesteks kandjateks. haigus vallandub stressi tagajärjel ikka ja jälle. Eestis on võimalik testida oma kasse FIP-i vastu. Selleks võetakse natuke verd ainult ja saadetakse siis kas Soome või Saksa laborisse. vastus tuleb paari nädalaga ja maksab umbes 45 eurot. Eestis on spetsialist, kes haigust kaua uurinud. Selleks on dr. Olga Sjatkovskaja Õismäe kliinikust.

Kass, kes kõnnib omapead.

Okei, kas see jutt nende proovide kohta tähendab nüüd siis seda, et ma pean laskma oma kassidele need proovid teha? Kõik räägivad neist, aga keegi ei ütle konkreetselt, kas meie kiisudel on põhjust muretsemiseks või mitte. Meenutan, et enne nende kojutulekut desinfitseerisime kõik ära ning ainus, mis neil on eelmiselt kassilt, on liivakast. Selle valasime kõigepealt keeva veega üle ja desinfitseerisime siis ära. Ja kiisud ei ole peale oma pere mitte ühegi teise kassiga kokku puutunud, nende ainuke reis välismaailmas on siiani olnud see, kui nad Tondilt koju tõime.

Thumbs up Thumbs down

Anna-Liisa, aga miks sa arvad et Jossul ja Sussul FIP on? Kas neil on midagi tervisega lahti?
Isegi kui Mathildal see oli, ei usu ma hästi et uued kiisud tema kaudu nakatuda said. Sa ju desotasid kõik ilusti ära.

Algselt postitas: dagi
koronaviirus, millest FIP tekkib on kõigi kasside organismis.

Mulle jäi see pisut segaseks.. yikes
Kas see tähendab siis et kõik kassid põevad mingis vanuses koronaviiruse läbi või?

Thumbs up Thumbs down

smile seda, kas testi teha või mitte pead küll ise otsustama. kassi tervise huvides on muidugi õige kõik testid teha. muretsemiseks ei ole põhjust, kui kiisupojad terved ja mingeid kliinilisi nähte pole (nohu, jooksvad silmad, turtsumine). nagu juba öeldud on koronaviirus iga kassi organismis, kellel see FIP-iks areneb oleneb juba paljudest asjadest (ka rasked haigused võivad seda põhjustada). kõige tõenäolisem on nakkus saada emalt ja seda umbes 5-6 elunädalal. haiguse peiteaeg on 2-3 nädalat.  väljaspool organismi elab viirus väga lühikest aega.

Nonii... Nüüd on jälle see, et ühe arvamuse kohaselt ei ole mul mitte mingit põhjust arvata, et mu kassidel midagi viga võib olla ja teise arvamuse kohaselt on umbes nii, et ega see halba ei tee, kui ma neid testida laseksin.
Aga samas ei ole 45 eurot just väga see summa, et noh, nii igaks juhuks võib ju testi teha ka. Jah, Johanna aevastab küll paar korda päevas, viimasel ajal vähem. Mingi sodi on neil mõlemal aeg-ajalt silmanurkades, aga mul endal on hommikuti ärgates samamoodi. Kas ma nüüd pean siis muretsema? Või ei ole mul üldse põhjust midagi karta?
Ja võib-olla on see vale, aga ma olen loomade suhtes küll seisukohal, et mida vähem neid arstide juures torkida ja uurida, seda parem. Päris jube on vaadata, kuidas su loom kõikvõimalikke medikamente täis süstitakse ja kuidas ta pärast seda omadega täiesti läbi on.
Nii et ma arvan, et ma ei hakka Johannat ja Susannat testima. Ma olen isegi liiga paranoiline ja nutan sellepärast, kui Susannal korraks kõht lahti on. Nii et ei, mulle ei ole rohkem mingit närvipinget vaja, arvestades seda, et nemad on siiani pealtnäha küll täiesti läbini terved kassid.

Thumbs up Thumbs down

barzen, sa said õieti aru, koronaviirus on peaaegu kõigi kasside organismis. statistika väidab, et 80-90% kassidest omavad veres tiitreid. umbes 5-7% neist haigestub FIP-i

anna, ma ei saa aru miks sa nõu küsid, kui leiad et su kiisupojad terved on? testides ei ole midagi halba ja mingeid preparaate loomale sisse ei süstita. lihtsalt võetakse natuke veeniverd ja määratakse selle põhjal tiitrite tase. ravitakse seda siis, kui tekkivad kliinilised nähud ja siis saab loom nii või teisiti rohtusid. vahe on lihtsalt selles, et testide tulemust nähes on ka kergem looma ravida.

Sellepärast küsingi nõu, et ühest allikast sain ma infot, et ükskõik, kas nad paistavad terved või mitte, testida tuleb neid nagunii. Sellepärast selle teema siia üldse tegingi, et selles selgusele jõuda. Kõik lihtsalt jälle kord räägivad erinevat juttu, see ajab suht segi peast küll lõpuks.

Thumbs up Thumbs down

Ja lisaks seda ka veel, et süstide-teema puudutas rohkem mu eelmist kassi ja fakt on see, et arsti juurde viimine looma nüüd just ei lõbusta küll. Pärast seda on nad alati stressis ja rahutud, ükskõik, mis nendega seal tehakse. Ja oma seisukohalt vaadates on vereproov sada korda hullem kui süst.

Thumbs up Thumbs down

No kurja ei tee see \'torkimine\' minu meelest kunagi. Pole mina varem hoiukodu kasside peal näinud et arsti juurde viimine halvasti oleks lõppenud. Sain oma kiisu arstide abiga piiri tagant tagasi toodud ja teised kiisud ravitud. Eks kaotusi ole ka olnud aga ega kõiki vist ei saagi päästa. sad Siis oleks midagi paigast ära siin maailmas. Võibolla võtan asja liiga mõistusega aga eks ma olen juba oma kurvastamised ja leinamised läbi elanud.
On harv juhus, et rasket haigust põdev kass sellest omal jõul välja tuleb. Sellistel puhkudel saab aidata ainult inimene. Niipalju kui ma loomaarstidelt kuulnud olen, pöördutakse kliinikusse alles viimasel võimalusel. Tihtipeale on selleks ajaks haigus või tervisehäda juba päris kaugele arenenud ja seda on märksa raskem ravida. Ilmselt seepärast ongi vetkliinikutest mõnikord nii halb mulje jäänud. Et muudkui torgivad aga abi mitte midagi.
Oma kogemustest oskan rääkida küll niipalju, et medikamente täis toppides, sai päästetud ühe hoiukodu kiisu elu. Tema haigus oli varjupaigas nii kaugele arenenud, et ta kedagi enda lähedalegi ei lasknud. Kui ravimeid süstima hakkasin, märkasin küll juba järgmisel päeval muutust, kuigi ta süstimise hetkel oli parajalt turris ja kriimustas-hammustas mind nii et veri oli väljas. Sel hetkel tundus see küll kassi piinamisena jah, aga ometi oli ravist kasu.

Ma arvan et võiksid kiisudega arsti juures ära käia. Ma ei ütleks et nad nüüd läbinisti terved on kui üks aevastab ja teisel on kõht lahti. Pikema kõhulahtisuse puhul võib tekkida veepuudus ja siis tuleks talle süstlaga vett anda. Sussule võid sütt anda. Muidu canikuri graanulid aitavad ka väga hästi. Silmade jaoks annab arst ühe geeli. Kõik. Ei paista mulle küll erilise piinamisena. Ja ma ikkagi ei usu et neil FIP on, võibolla mingi muu haigus hoopis, kes teab. Aga oodata millal see ise üleb läheb, on küll natuke lilleline lootus.

Thumbs up Thumbs down

Algselt postitas: anna
Ja lisaks seda ka veel, et süstide-teema puudutas rohkem mu eelmist kassi ja fakt on see, et arsti juurde viimine looma nüüd just ei lõbusta küll. Pärast seda on nad alati stressis ja rahutud, ükskõik, mis nendega seal tehakse. Ja oma seisukohalt vaadates on vereproov sada korda hullem kui süst.

Aga sellistest asjadest tuleb õppida lihtsalt üle olema. Olgugi et mu kass kardab paaniliselt autosõitu, pole ma kunagi kahelnud tema kliinikusse viimisel, kui mure on. Stressist ja rahutusest on tema puhul isegi natuke naljakas rääkida, sest ta muutub sõna otseses mõttes pööraseks. Ja ega arsti juures ei käidagi selleks et lõbus oleks. tongue Minu jaoks polegi vahet kumb hullem on kas süst või proov, peaasi et mu (kassi) tervisele sellest kasu on.

Thumbs up Thumbs down

ma käisin nendega esmaspäeval arsti juures. nädal tagasi. vaktsiin ja kõik asjad said tehtud. kiisud ülevaadatud. millesse nad nädalaga haigestunud on? kõht oli tal lahti korra, eile õhtul, rohkem pole midagi olnud. arvestades seda, kuidas siin kõik mind arsti juurde saadavad, võib-olla pole minu kergestitekkivaid paranoiasid arvestades minu puhul eriti tark tegu üldsegi siin käia.
ja ma ei arvagi, et arsti juures peab käima lõbu pärast, ma lihtsalt ei saa aru, misjaoks te mulle seda nii kangesti pähe määrite. millise kaebuse või asjaga ma arsti poole pean pöörduma? ütlema, et teised lihtsalt arvasid, et ehk kassid on haiged? ma ei saa nagu üldse aru enam.
mu konkreetne ja lihtne küsimus on see, kas ma pean minema oma kassidega fipi testi tegema või mitte, aga sellele saan ma umbmääraseid vastuseid mingi muu jutu seas, kus räägitakse, et ma raudselt pean oma kassidega arstile minema,aga üldse mitte fipi pärast, vaid lihtsalt niisama. misjaoks? seal teemaski, kus kasse tutvustasin, sai öeldud, et arsti juures on nendega käidud. misjaoks siis nüüd uuesti?

Thumbs up Thumbs down

phh... ma ikka ei saa aru, kas mina ei oska seletada või ei saa teie aru.  et mul ei ole mitte mingit huvi selle vastu, kas ma üldises plaanis pean nendega arstile minema või mitte,sest selle ma olen juba ära teinud ja sellest siingi varem rääkinud. nii. ma tegin siia selle konkreetse teema, sest sain teada, mis Possul( Nossu/Mathilda sõbral) viga oli. tõenäoliselt oli see Fip. nii. ja ma tahtsin teada, kui suur on tõenäosus, et pärast seda, kui me oleme oma kodu enne uute kasside võtmist üleni desinfitseerinud ja välja vahetanud kõik kasside tarbenõud, võivad uued kassid siitsamast, meie korterist Fipi saada.
miskipärast jõudis jutt kuidagi arusaamatult üldise arstilkäimiseni, millest ma üldse rääkida ei tahtnud, sest see on mul, kordan veelkord, tehtud. vaktsineerimispassidki on olemas.
mulle tundub, et ma olen suhteliselt konkreetselt rääkinud kogu aeg, mis mu mure on ja mida ma teada tahan. või ei?

Thumbs up Thumbs down

anna, ära ärritu wink keegi ei saada sind arstile ja keegi ei taha sulle mingeid teste pähe määrida. see oli lihtsalt soovitus, kuidas sa saaksid kõige kindlama vastuse oma küsimusele.
kui sind minu isiklik arvamus huvitab, siis ma ei usu, et kiisupojad võiksid saada peale desinfitseerimist sinu korterist nakkuse. kui nad on koronaviiruse kandjad, siis nad said selle oma emalt või otsesest kontaktist haige kassiga. kui sa meie juttu tähelepanelikult loed, siis sa ju saad ka kõik vastused oma küsimustele. otseselt ei vasta sulle seepärast keegi, et foorumi kaudu ei saa panna loomadele dignoose ega neid ravida. selleks on spetsialistid.

Hei, ära nüüd siis pahurda! Egas ma midagi paha pärast, ilmselt rääkisime teineteisest lihtsalt natuke mööda. wink

ma käisin nendega esmaspäeval arsti juures. nädal tagasi. vaktsiin ja kõik asjad said tehtud. kiisud ülevaadatud. millesse nad nädalaga haigestunud on?

Mina ei tea. Su postitustes oli kohati nagu vastuolu. Et mingid sümptomid neil on ja et võibolla FIP, aga sealjuures ometi täiesti terved. Seepärast soovitasingi arstile minna, et sain aru et su kassid on haiged ja seepärast kahtlustad neil FIP\'i. Esimeses postituses sa midagi peale selle kahtluse ei maininud. hmm

ma ei saa nagu üldse aru enam.
mu konkreetne ja lihtne küsimus on see, kas ma pean minema oma kassidega fipi testi tegema või mitte, aga sellele saan ma umbmääraseid vastuseid mingi muu jutu seas, kus räägitakse, et ma raudselt pean oma kassidega arstile minema,aga üldse mitte fipi pärast, vaid lihtsalt niisama. misjaoks? seal teemaski, kus kasse tutvustasin, sai öeldud, et arsti juures on nendega käidud. misjaoks siis nüüd uuesti?

Kas teha FIP testi või mitte, pead sa ikka ise oma võimaluste ja sisetunde järgi otsustama. Mina näiteks ei tea selle haiguse kohta kuigi palju ja ei julgeks võtta seda vastutust kindlat \'ei\'d või \'ja\'d öelda. Ülaloleva teksti otsisin välja netist ja raamatutest.
Kordan. Arstile soovitasin minna ainult seepärast kuna mulle tundus sinu jutu järgi et neil on midagi tervisega ja et seepärast kahtlustad neil FIP\'i. Kui kõik on korras pole ju ka probleemi. Sel juhul ei mõista ma üldse miks me siin praegu vaidleme.

Thumbs up Thumbs down

ma ei ärritu, mu postitustes pole vastuolusid, vaid tõenäoliselt eneseväljenduse vead ja ma ei vii oma kasse heast peast arsti juurde enam mitte kunagi.
loomaarstid ei ole mulle head muljet jätnud, kuigi ma olin nende suhtes positiivselt meelestatud.
sellepärast ma siin foorumiski käima hakkasin, et ei peaks iga pisema asja pärast loomaarsti juurde minema, a nagu nüüd selgub, siis näiteks dagi lõpuks ütleb, et kui mind ta isiklik arvamus huvitab... jah huvitab, sellepärast ma siin olengi. ainult isiklike arvamuste pärast, mis aitavad mul kokkuvõttes oma arvamuse kujundada.
ma ei kavatse lasta oma kassidel haigeks jääda ja haigusi põdeda, kuu pärast viin nad uuesti vaktsineerima nagunii ja kui nad silmnähtavalt haigeks ei jää, siis varem ma neid niisama arstile ei vii, vsjo, selle teema võib ära lõpetada.

Thumbs up Thumbs down