1

Teema: Liivakasti kasutamise probleemid kassidel

Kuna märgistamine ja kastikasutamishäired on kassidel levinuimad käitumisprobleemid, otsustasin koostada sellel teemal ühe informatiivse jutujupi.

Pahatihti ei vaevutagi kiisude põieprobleemide põhjuseid välja uurima. Mõni arvab et kass pissib inimeste lemmikasjade peale õelusest, mõnikord jälle aetakse segi märgistamist tavaliste uriiniloigukestega. Siiski võiks proovida mõista, et kassid on väga puhtad loomad ja nad ei jäta endast seesugust jälge tavaliselt just meelega maha. Neil on loomupärane vajadus oma hädadele peale kraapida, et vaenlane nende lõhnale jälile ei saaks. See kehtib ka korteris. Kui kass juba kord väljaspoole kasti urineerib, on tegemist tõsise probleemiga ning sel puhul on vaja inimese abi. See abi seisneb probleemi kindlaks tegemises ja sellele lahenduse leidmises. 3 kõige põhilisemat põhjust on: meditsiiniline, seotud liivakasti/liivasordiga või seotud territooriumi/emotsioonidega.
Selleks et teada millise põhjusega tegu, on vaja välja uurida kas kass lihtsalt pissib valesse kohta või märgistab territooriumi. Märgistamine näeb välja sedasi, et kiisu otsib mõne paraja koha, sätib end natuke, võibolla tagurdab, saba on hoitud sirgelt püstises asendis. Seejärel laseb kiisu uriinioja sirgelt otse vastu väljavaadatud objekti.
Väljaspool kasti urineerimist seostatakse tavaliselt rohkem meditsiiniliste probleemidega, seevastu märgistamine on seotud territooriumi ja seda ähvardava ohuga.
Kui tegemist on esimese variandiga, tuleks kõigepealt pöörduda vetarsti poole.

Mõned haigused: tsüstiid, alumiste urineerimisteede haigus, mis hõlmab põit ja kusitit (FLUTD või FUS). Sellised haigused tuleb välja ravida, muidu võivad need kassile eluohtlikuks kujuneda. Teadmiseks võib võtta, et FLUTD\'i peamiseks põhjustajaks on kassitoitude koostises olev ülemäärane magneesium. Toites oma kassi vähese magneesiumi sisaldusega kvaliteettoiduga, on sellesse haigusesse nakatumise risk kordi väiksem. Põhjus miks kass haiguse korral mujale loigutab on lihtne - ta urineerib olenemata ajast ja kohast, ainult et saaks vähegi leevendada seda kõrvetavat valu, mida seda sorti haigused põhjustavad.
Kasti kasutamise häiretega on seotud ka neeruhaigused ja diabeet.

Kui tunned järgmistes punktides ära oma kassi olukorra, pöördu kõigepealt vet.arsti poole!
*kiisu teeb loigu mujale kui kasti
*kiisu käib kastis liiga tihti
*kiisu nutab ja kräunub üritades samal ajal pissida
*uriini tuleb vaid tilgake või üldse mitte
*uriinis on verd
*kiisu lakub vahetpidamata oma sabaalust
*kiisu aktiivsus on äkiliselt muutunud (kass on järsku tagasihoidlik ja stressis)

Kastiga seotud põhjused:
*Kast on puhastamata!
Liivakasti sisu tuleks puhastada vähemalt 2x nädalas. Kasuta klompide eemaldamiseks spets kühvlikest. Uut liiva kasti kallates, katsu mitte märga ja kuiva liiva omavahel segada. Kinnise wc puhul tuleks äärmiselt hoolikalt graafikust kinni pidada, kuna nende puhul jääb kogu see hais kasti sisse kinni. Katsuge nüüd ette kujutada et peaksite ise sellisesse vetsu hädale minema, kus hais on nii vänge et lihtsalt murrab maha. Samuti võtab liiva kuivamine kinnises kastis tunduvalt kauem aega.
*Kasti asukoht ei ole sobiv
See ei tohiks asuda kassi aseme ning söögi- ja jooginõude läheduses. Parem kui lähedal poleks lärmakaid kodumasinaid. Liiga läbikäidavad ja liiga eraldatud kohad ei pruugi olla sobivad. Hea oleks kui kassil oleks wc-s parajalt privaatsust, kuid see ei tohiks asuda ka inimestest liiga kaugel. Jahedad ja niisked kohad nagu garaaž, kelder jms ei ole hea mõte.
*Kasti asukohta on liiga tihti muudetud
*Kassiliiv ei ole kassile meelepärane
Valik on suur. Tuleb lihtsalt katsemeetodil selgeks teha milline on su kassile parim. Enamasti ei meeldi kassidele vänge aroomiga liivad.
*Kassiliiva marki on vahetatud
Kassidele ei meeldi äkilised muudatused. Ära kalla tervet kasti uut liiva täis, vaid sega alguses vanaga pooleks.

Territooriumi ja emotsioonidega seotud põhjused:
Kõik muutused sinu või teiste pereliikmete elus mõjutavad ka sinu kassi. Olgu selleks abielu, lahutus, pereliikme surm, töökoha vahetus, kolimine jne. Keskkonnamuutustele vastab kiisu tavaliselt emotsioonidega.
*Kolimine uude korterisse/majja
Kui oled alles kolinud, oleks parem kassile esialgu anda 1-2 ruumi millega tutvuda. Terve majaga hoobilt \'toime tulla\' on kassilt liiga palju küsitud.
*Äkilised muudatused toidu ja kassiliiva puhul
Sellised muutused võivad kassile väga traumeerivalt mõjuda.
Lahenduseks on uue ja vana marki toidu/liiva segamine.
*Võõrad inimesed
Uus beebi, elukaaslane vms võivad kassile tunduda ohuna. Kui kass tunneb et tema territoorium on ohus võib ta märgistada kas selle inimese isiklikke asju või sinu/pere asju - näitamaks et te kuulute talle. Samuti võib ta märgistada vaipu, mööblit, kardinaid jm. Et leevendada kassi ärritust, luba tal seda võõrast tundma õppida, et nende vahel tekiks side. Uue lapse puhul, lase kassil algusest peale kogu sündmustiku sees olla. Uue täiskasvanu puhul lase sel inimesel oma kassi toita ning õpeta talle oma kassi lemmikmänge. Pööra oma kassile sama palju tähelepanu kui enne.
*Uus mööbel ja remont
Hoia esialgu kass sellest toast eemal kus mööbel asub, et see koguks enda külge tuttavaid lõhnu. Esimesel korral lase kass mööbli juurde järelvalve all.
*Uued lemmikloomad
*Võõrad loomad/inimesed väljaspool maja

Beware! When least expected, a cat will sneak up and steal your heart.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Liivakasti kasutamise probleemid kassidel

Ja veel, et need loigukesed, mis kiisu on teinud, tuleks alati puhtaks küürida.
Majapidamises olevad puhastusvahendid aitavad plekke eemaldada, kuid ei võta ära uriinihaisu. Kassidel on ülitundlik nina, mis tunneb ka läbi kõige vängema lillelõhna seda \'oma\' lõhna. Loomapoodides ja mõnedes toidupoodides müüakse spets vahendeid, mis mõeldud loomade uriinihaisu neutraliseerimiseks. Kindlasti ei tasuks kasutada ammoniaaki sisaldavaid vahendeid, kuna need tekitavad vastupidise reaktsiooni. Nimelt kassi uriin sisaldab ammoniaaki. Haistes selle lõhna tunneb kass tahtmist see koht üle märgistada.

Beware! When least expected, a cat will sneak up and steal your heart.

Thumbs up Thumbs down

Nojah. Lugesin selle pika jutu tähelepanelikult läbi ja endiselt ei oska ma kuidagi seletada Tondu eilset käitumist.
Mulle tuli just töökaaslane külla (tal on kodus tsintsiljad), rääkisime juttu ja ma just hetkel kiitsin Tondu puhtust. Et ta ei käi mitte kuskil mujal kui oma kastis ning et hea, kui võib nii kindel olla mõnes asjas. Ja siis tuleb kirjeldatu konkreetselt meie juurde voodisse ja hakkab kraapima, nagu tahaks auku kaevata. Ma vaatasin ja mõtlesin, et no mis see on, et vaevalt ta loiku teeb, kuna see pole võimalik. No ja sättiski end ilusasti asendisse ja tegi suuuure loigu. Pärast oli tal jube hea olla. Traavis ringi ja mängis. Mina muidugi..... hm, vängeid sõnu ei kasutaks. Hiljem tuli elukaaslane koju ja nägi juhtumisi, kuidas kass jälle voodit kraabib, just siis, kui ma olin uue tekikoti oma vastpestud teki peale pannud. Kupatasime kassi minema, koristasime veelkord tema kasti ja viisime kasti teise kohta. Ehk ei meeldinud asukoht (oli vannitoas nurgas, kuna mujal korteris on jalus igal pool, nüüd on köögis laua all). Ehk ei meeldinud tsintsiljade lõhn. Ehk oli meie peale tige ja maksis kätte (kahtlen, käitumine polnud päris selline). Ehk jooksuaja tõttu tekkinud sisemised pinged ja segadus. Ehk....
Hommikul kuulsime igatahes kaks korda, kuidas kass käis kastil ja loodame mitte halba üllatust saada, kui koju lähme. Kuid vastasel juhul peab midagi veel ette võtma.

-tibukiisu-

(Kassi päevikust) Päev nr.752 - Mu vangistajad jätkavad mu ärritamist veidrate rippuvate asjakestega. Nad toituvad külluslikult värskest lihast, samal ajal kui mina olen sunnitud sööma kuivatatud krõbinaid. Ainus asi, mis hoiab mind elus, on lootus põgeneda ja õrn rahuldus, mille saan nende parima mööbli rikkumisest... Üritan homme süüa järgmise toalille.

Thumbs up Thumbs down

meil aga järgmine mure:
elutoas on meil kott-tool, mille sees olev materjal on sarnase struktuuriga ja teeb liigutamisel samasugust häält, nagu kiisukese liiv. see tool on meil koos kiisukesega juba aasta aega koos eksisteerinud. aga nüüd äkki kiisuke avastas, et see on koht, kuhu võiks loigu teha. seda on juhtunud 2x viimase 2 nädala jooksul. kaabib seal otsas samamoodi, nagu kastis pissile asudes. kusjuures tekib täpselt samasugune heli kui liivakastis. kas on võimalik, et kiisuke avastas "tuttava" koha ja seetõttu nüüd kipub sinna oma häda tegema? eriti tundub erutavat teda see kott-tool siis, kui ta on sedasi hästi laiali põrandal. nüüd kui me oleme tooli vastu seina surunud ning peale pannud ühe palli (mistõttu ruumi seal peal tammuda on vähe), siis pole ta loiku teinud...

Thumbs up Thumbs down

Mul on kastreeritud isane kass. Käib ilusti muidu liivakastis aga vahetevahel laseb kastist mööda. See tähendab, et esimese osa pissist teeb liivakasti ja siis poole pealt tõstab tagumiku üles ja laseb vastu seina. Kui sellele olen peale sattunud, siis olen tal käega tagumiku tagasi maha surunud - see teda ei häiri kui nii teen. Aga äkki keegi oskab nõu anda, mida teha... :roll:

Thumbs up Thumbs down

Proovi kaanega liivakasti, siis ei pritsi seinale vähemalt. Kuna su kiisu kastreeriti? Vahel on nii, et kui liiga hilja kastreerida (märgistamiskomme juba küljes), siis jääb selline jooksuaja instinkt külge.....

Mul on kaks kassipoega. Isasele meeldib väga pissida voodisse, just siis kui seal peal on midagi, tavaliselt tekk, aga ka siis kui mõni riideese on voodile ununenud (nüüd võtan teki alati ära). Muidu käivad korralikult kastis jne. Ükskord tuli pissis siis kui ma ise voodis magama hakkasin jääma...:vs:
Nüüd pole enam probleemi olnud, aga see tuleb vist ka sellest, et kolisin oma voodiriietega teise tuppa ja kassid valitsevad minu toas:cat:

Thumbs up Thumbs down

Meil selline mure:
Kiisu on olnud kodus 2 päeva. Siiani ainult liivakasti kasutanud. Aga täna hommikul, ta ei teinud häda sinna vaid tuli voodisse pissile meie juurde.
Meil ööseks magamistoa uks kinni, et kiisu tuppa ei saaks tulla, päeval kui tööl olime, siis samuti. Kui ise kodus oleme, siis lubame tal ka voodis olla.
Kas see oli nüüd märgistamine või mis tal hakkas?

Thumbs up Thumbs down

Kas teil on emane kass? Kuna jutust ei selgu ka kui vana, siis võib tegu olla innaajaga ja meil kipub sel ajal sama probleem olema. Kui kass korra juba voodisse teeb siis on raske seda spetsiifilist lõhna sealt välja saada ja kass kipub edaspidi korduvalt sinna tegema. Tihtipeale pole ka pesemisest kasu. Meie olema saanud kassi voodiste eemale õnneks kasutades spetsiaalselt kassipissineutraliseerijat - võtab lõhna ära ja kass ei tunne enam seda lõhna ja ei lähe voodisse asjale. Panime ka magamistoa ukse mõneks ajaks kinni, et kass sinna ei saaks.

Thumbs up Thumbs down

Meil on isane kass. Ta alles kahekuune :murelik: tattnina.
Loodan, et asi oli ühekordne teema, kuigi paistis päris sihilikult tehtud olevat. Sätitas end nõksa (arvasin, et niisama otsib head kohta, et pikutada vms) ja sis pisssss ja kraapis peale ka (kuivõrd teki saab peale kraapida).

Thumbs up Thumbs down

No meil tegi emane kass sama. Vb talle ei sobi liivakasti asukoht või liiv. Põhjuseid võib palju olla miks ta voodisse teeb, üheks neist on ka see et äkki nt karistasite teda millegi eest.

Thumbs up Thumbs down

Justkui karistanud pole teda...vähemalt mina mitte, mees ilmselt ei meeldi talle (tema peale pissis ju põhimõtteliselt).
Muul ajal käib liivakastis küll asjatamas nagu peab ja liiv on ka sama, mis tal eelmises koduski oli. 8.30-16.00 oli üksi kodus ja polnud siis ka midagi pahandust teinud.
Eks näis, kuidas homne hommik on.

Thumbs up Thumbs down

Meil täpselt sama probleem. Himps on mul olnud juba nii ~5 aastat, kolinud oleme temaga koos ka mingi 5-6 korda. Siia maani pole olnud kasti kasutamisega mingeid probleeme, aga viimasel ajal kuseb kohati suvalistesse kohtadesse.  Mõni nädal tagasi läks elukaaslane välja omi asju ajama, kass tahtis õue aga kuna tal on komme pikalt hulkuda ja väljas lollusi teha, ise on poolkurt, siis ei lase teda välja v.a juhul kui ta ise akna lahti muugib ja jalga laseb. Peale naise lahkumist ise läksin vetsu (vetsu uks on esikus välisukse kõrval) kui korraga kuulsin mingit veidrat heli, tulin välja ja vaatasin et kass kuses hooga täpselt välisukse kõrvale. Sain suht šoki kuna ta on eluaeg väga korralik ja puhas loom olnud. Paar päeva hiljem jälle kuulen sorinat ja vaatan et kass kuseb hooga tööriiete peale (need olid nurgas maas kokku pandud kuna kappis ruumi väga vähe). Üllatus missugune jälle kuna tööl oma arust pole kasutanud mingeid vängeid kemikaale.
Praegu ca pool tundi tagasi töötasin arvutiga, kuna majandusseis hetkel vääga jama siis on arvuti pandud diivanilaua peale, nii et töötamiseks tuleb maas istuda/lösutada ning diivan on täpselt selja taga, kui arvutiga töötada. Ja Himps kuses täpselt mul selja taga diivani peale, ma esiti ei pannud tähele kuna olin töösse süvenenud.
Pahalasel on vanust ca 5,5-6 aastat ja seni on ta korralik olnud, kasutanud tal mitut erinevat sorti kassiliiva ja ta pole teist nägugi teinud, nüüd hiljuti kui grippis olime palusin isal poes käia ja ta tõi mingit teist marki kassiliiva, mis on teist värvi aga ise ma ei saanud aru et oleks teisiti-vängemalt lõhnanud kui meie tavaline liiv. Kastis käib ta küll korralikult aga kui tuleb tuju kuseb suvasse kohta. Isane, kastreeritud pidi nagu olema aga see pole ka kindel, samas piss ei haise inimese jaoks väga rängalt, aga siiski - mu kodu pole mingisugune kassipeldik! :vs:
Mingeid tervise vaevusi ei paista olevat tal, mujale kuseb täps samamoodi kui kasti.
Kas tõesti kuseb tigedusest et õue ei saa? Kui probleemile paari kuu jooksul lahendust ei leia, pean kassi ära andma vanaema juurde, korter on nagu mingi bardakk juba. Aidake, kuna ma tegelt hoolin sellest kassist aga koos elada temaga juba võimatu! :cry:
Andy

Himps & Joonas... kaks kollast karvakera smile

Mõistus otsas. Vahepeal oli olukord normaalne, täna hommikul hakkas jälle peale. Vanem jookseb mööda tuba edasi- tagasi, oli nagu närvis, tegi häält ka (tal selline kole hääl, seega nagu aru ei saanud et kuidagi teist häält oleks teinud kui muidu) ja siis ükshetk lambist ajas p..e urvi ja hakkas kampsuni peale kusema. Muidugi sai peale käratatud jne proovisin kassi minema ajada sealt, algul ei tahtnud minna eriti ja kuses edasi. Lõpuks võtsin ja panin kassi vannituppa kinni lihtsalt- vannituba on vähemalt pestav. See ka jama et meil toas vaipkate maas ja vähemalt 2 kohta kusenud juba (mõlemasse vähemalt 2x) pluss diivanile. Kui vannitoast välja lasime siis roomas külmkappi taha ja ajas jälle p..e urvi. Loomulikult sai ta minema aetud sealt kuna meil vana külmik ja see tagant puha lahti koos kogu juhtmemajandusega. Selle peale ronis duši putka alla ja siiamaani passib seal.

Närvi ajab täiega, korter on nagu mingi bardakk.
Käis vaikselt uit mõte peast läbi, magama panna kui asi kuidagi ei parane. Mingit imet ka kuskil ei paista.
Kas tõesti jääme siis ühe kassiga?? :vs:

Arstikontroll ei teeks paha. Äkki on tal tõsine terviseprobleem, et niimoodi käitub?
Või teine võimalus, et jooksuaeg.

Thumbs up Thumbs down

No midagi muud tähelepanu väärset ei ole märganud kassi juures, kuseb samamoodi nagu alati ainult et veits valedesse kohtadesse, verd ei tule aga pissi see eest sorinal. Lugesin mitu korda veel teema alguses need tervisejamade kirjeldused ka läbi aga ei klapi nagu.
Artikkel "kastiga seotud põhjused" ei sobi ka meie kassiga kuna ta on aastate jooksul kasutanud igasugu erinevaid kaste (pahtlivannist pesukausini peaasi et puhas) ja mitut erinevat sorti liiva, teatud põhjustel ka järsu liivamargi vahetusega ja kunagi pole nurisenud, alati on saanud häda ilusti kasti teha. Just viimasel ajal on probleem tekkinud aga muid muutusi ei ole näha kassi juures. Äkki talle ei meeldi mu elukaaslane? Ta on kassi peale suht tige juba et kass toa täis lagastab ja haisutab... Samas eelnevalt oleme elanud koos kolmekesi pole mingit probleemi olnud (mitte väga pikka aega siiski).
Nagunii peame millalgi minema arsti juurde kastreerimist kontrollima aga äkki annab ennem midagi ka ära teha. Lähen veel naisega tülli kassi üle.:dooh:

Kui ta naise peale armukade oleks, siis ma arvan, et ta laseks tema riiete, jalanõude vms peale.
Kas olete pealt kinnist liivakasti ka proovinud? Sellel mitu positiivset omadust- kassil rohkem privaatsust ning "lõhna" ka toas vähem teil wink

Thumbs up Thumbs down

Soovitan kassi uriiniproovi siiski kliinikusse kontrolliks viia.

Thumbs up Thumbs down

Mul on selline mure, et meie kass kes on isane ja umbes  4 kuune hakkas mingi nädal või veidike rohkem tagasi käima pissil selleks mitte ettenähtud kohtades nagu meie nahk-diivanid ja  kotttool ning ühe suure lille lillepott. Mõnikord käib ikka liivakastis ka aga tihti  just nendesse kohtadesse . Kakal käib liivakastis

Thumbs up Thumbs down

Pissi haisu vastu aitab Uro-Septik, esimene vahend, mis ma olen näinud, et aitab. Ja et kass samasse kohta ei laseks, tuleb pärast Uro-Septikut kasutada Pink-Nit'i vms. Koguse ja hinna suhe on vägagi mõistlik. Põhiliselt müügil loomapoodides.

To Andy: Tean su muret väga hästi! Ka minu kass tegi nii ja tal samamoodi ei olnud verd uriinis näha. Tehti proovid jms ja tuli välja, et kiisul põiesoolad. (vere sisaldus olevat ka kõrge olnud, kuigi valget värvi kassiliivast ei olnud mitte midagi näha)  Ainuke "sümptom" oligi pissimine valedesse kohtadesse.

Thumbs up Thumbs down

Mul tekkis ka väike mure seoses oma leiukassiga. Nimelt on ta ööpäevase aja jooksul käinud ainult üks kord pissi (liivakasti kasutas) ja see on kõik. rohkem pole käinud ja junne ka pole.

punktidest klapiks, et kass lakub tihti oma sabaalust. täna nägin, kuidas käis kaks korda liivakastis, kükitas natuke ja läks välja. midagi sinna ei teinud. ei teagi, kas häbenes mind või ei saanud teha.

see läheb juba ju kriitiliseks, kui kass sööb väga hästi ja joob ka palju, et ainult üks kord pissil käinud.

siin vist oleks soovitav loomaarsti poole pöörduda?

Thumbs up Thumbs down