1

Teema: arutlus tõupaberiteta kasside üle

Mul paar viimast päeva keerlevad sellised mõtted peas.Koerandus foorumites on mitu korda läbi käinud teemad tõupaberiteta koertest(ning paljud koertekasvatajad näevad suurt probleemi sellistes inimestes,kes müüvad paberiteta koera puhtatõulise pähe)
Kuid kuidas on kassimaailmas lood,nii Eestis kui ka välismaal.Meilgi on alatihti näha kuulutusi a'la müüa puhtatõulisi kassipoegi,ilma paberiteta.
Kas selles peaks probleemi nägema,just tuleviku suhtes?
Või seda ei saa probleemiks üldse nimetatagi?
smile

[img]http://www.xmission.com/~emailbox/animate/a-katt.gif[/img]

Thumbs up Thumbs down

Vasta: arutlus tõupaberiteta kasside üle

mina näiteks ei ole kunagi üldsegi aru saanud sellest tõuvärgist. eriti sellepärast, et tõuloomad haigestuvad kergemini, neil on rohkem pärilikke haigusi jne. kui loom saab südamelähedaseks ja armsaks, pole minu jaoks vahet, kas ta on või ei ole mingist tõust. ja mida sa mõtled selle all, et kas peaks tuleviku suhtes probleemi nägema?
ja pealegi tundub loomade, eriti kasside näitustele viimine minu jaoks veidike looma sundimisena, sest mulle pole kassinäitustelt küll eladeski jäänud tunnet, et kiisud seal väga leplikult ja rõõmsameelselt on. koertega on teised lood, koerad naudivad peremehe kiitust ja mõnda maiust, mis kordaläinud triki eest saada võib, aga kasse jätab see minu meelest üsnagi ükskõikseks, nad tunduvad nii isepäised, et peremehe arvamus neid küll ei mõjuta. ja üldsegi, enamasti näib kiisu ikkagi arvavat, et just tema on kodus peremees tongue
nii et kuna ma ei taha oma loomi kunagi näitustele viia ega nende poegade eest raha teenima, siis ei näe mina tõuloomandusel üldse erilist mõtet. samas olen ma antud vallas suhteliselt võhik ja võib-olla on see kõik siiski väga oluline.

Thumbs up Thumbs down

Algselt postitas: anna
eriti sellepärast, et tõuloomad haigestuvad kergemini, neil on rohkem pärilikke haigusi jne.

tegelikult tuleneb see sellest,et tõukasside puhul me teame,et nt siiamil võivad olla pärilikuks haigused see ja see,kuid pärsia kassil hoopis teine asi.Kuid tõuta kassidel me ei saa eristada,et nüüd pruunidel kassidel on pärilikkus südamehaigustele ja valgetel kassidel on silmad haiged jne. wink

[size=-1]ei taha selle teemaga vaenu tõsta,vaid pigem rahulikult ja sõbralikult sellise vajaliku teema kohta arutleda ja kuulata erinevaid seisukohti ning arvamusi[/size]

Thumbs up Thumbs down

paadunud tõukasside kasvatajana vaidlen küll juba näiteks sellele vastu, et tõukassid haigemad, kui tavalised kodutriibikud. kust selline väide üldse on tulnud??? vastust sellele arvamusele tean küll! nimelt uuritakse tõukasse tunduvalt rohkem, neid testitakse erinevate haiguste suhtes ja teatakse mitmete põlvkondade vältel võimalikke pärilikke probleeme. neist räägitakse rohkem, samal ajal aga ei hakka keegi uurima põhjust "miks Lauda-Ants äkksurma suri". õige aretusprogrammi ja testitud vanematel ei sünni vigaseid poegi. palju räägitakse küll siiamite kõõrdsilmsusest, sabadefektidest või pärslaste jooksvatest silmadest ning valehambumisest. sellised probleemid tulevad just siis kui nö. "kasvataja" ei tunne aretatavaid loomi mitme põlvkonna vältel. sellest on natuke vähe, kui kaks sobivat sugupuud kokku panna. kui selliseid vigu teevad algajad kasvatajad, siis millerdajad ei suvatse selle peale isegi mitte mõelda. loomulikult on tõupaberiteta loomapoegade tootjad suur probleem. ka need kasvatajad on probleemiks, kes "seaduslikult" ekspluateerivad oma emakasse ja lasevad neil aastas mitu korda poegida. kasvatajad peaksid eelkõige oma kavatatavale tõule mõtlema, mitte rahale. paraku aga kuuleb tihti lauset " ma olen oma tõukassi eest nii palju raha välja käinud, et tahaks talle kas või ühte pesakonda saada". milleks?! kui inimesel on rahast kahju, mis ta oma ego rahuldamiseks tõukassi soetades maksis, siis tunduvalt odavam ja üllam on päästa mõni õnnetu tänavakass.

Kass, kes kõnnib omapead.

Ootasin juba ammu millal see teema üles võetakse. Olen selle üle mõelnud, kuid teades milline tormiline vastukaja tõuline/tõuta teemadel on tavaliselt olnud, siis otsustasin seda seekord mitte ise algatada.

Minu arvates on probleem täiesti olemas ja mitte väike. Tavaliselt on vist nii, et paaritamisega teenivad raha need inimesed, kelle loomal tõupaberid puuduvad. Nad ei tee terviseuuringuid, samuti ei huvita neid ka mingid vaktsineerimised. Heal juhul annavad oma kasvandikele enne uude kodusse minemist ussirohtu, kui sedagi. Ja siis küsitakse siiamile või pärslasele sarnaneva (tema armsust see muidugi ei vähenda) kodukiisu eest peaaegu sama suur summa kui puhta tõukassi eest. Selles asjas häirib mind kõigepealt see, et tegeletakse kasside paljundamisega - tänapäeval pingutatakse selle nimel nii palju et veenda inimesi oma kasse mitte paaritama, sest kasse on liiga palju. Sellised inimesed teevad aga risti vastupidi - piinavad oma emaseid kasse iga aasta või koguni mitu korda aastas paaritama ja seda ainult raha nimel. Viimasel ajal on sattunud varjupaikadesse päris palju kiisumillerite kasvandikke. Ka see näitab et asi on täitsa nihu. Neid nagu ei huvita eriti millistesse kodudesse kiisupojad lähevad, peaasi et raha saab. Nii juhtubki tihtipeale et just need kiisud satuvad varjupaika, tänavale või teisele ringile. Tihtipeale tegelevad nad petmisega. Olen kuulnud juhtudest kus valetatakse oma poeginud lemmikutele erinevaid tiitleid külge ja moositakse kergeusklikke et tegemist puhtatõuliste x-tõugu kassidega ning et paberid saadab hiljem järgi. Ja nii need paberid jäävadki tulema.

Kassid ise selles muidugi süüdi ei ole. sad Kõik on kinni loomapidamiskultuuri madalas tasemes. Ja inimeste endi mõtlemises. Niikaua kui mõtleme, et \'steriliseerimine on loomapiinamine\' ja et \'iga kass peab vähemalt kord elu jooksul pojad saama (millerite tõlgendus: \'miks siis juba mitte selle pealt taskuraha teenida\'), on ka Eesti tänavad täis hulkuvaid ja kodutuid kasse, kes talvekülmade saabudes piinarikkalt surevad või auto alla jäävad või loomapiinajate ohvriks langevad jne. Kõiges on süüdi inimesed. Alati.

Beware! When least expected, a cat will sneak up and steal your heart.

Thumbs up Thumbs down

kui erandid välja jätta,siis suurem osa kassiomanikke,kellel on tõuta kassid, võtavad kassipidamist lõdvalt ja kergekäeliselt(ei steriliseeri/kastreeri kassi-kass käib \'küla\' peal-saab pojad-pojad muutuvad metsikuks-neid ei vaktsineerita-marutaudi ja muude haiguste oht,riskides juba inimeste tervisega)kõik algab sellest,et saadakse soodsalt kassipoeg ning ei mõelda kohustuste peale,mis seisavad ees järgnevad pikadpikad aastad.Igal pool uputab lausa kuulutustest \'ära anda armsad kassipojad\'
seega miks lasta oma tõuta kassil pojad saada? (aga mul on juba soovijad olemas-aga kui keegi alt hüppab? sünnib oodatust rohkem poegi? ja mis siis edasi? ise ei jõua ju mitme kassiga hakkama saada,eriti veel siis kui kassipojad saabuvad puberteedi ikka,kas siis jääb ainsaks lahenduseks merekool või hoopis külm tänav?) Südametunnistus!
Hiljuti kuulsin raadiost,et Eesti on kõrgel kohal hulkuvate loomade probleemi pärast! (ja see ei ole spordivõistlus,et mis riik kõige tippu saab!) me räägime loomade elust!
..neil on samuti tunded!

Thumbs up Thumbs down

No teie jutust jääb siin mulje, et tõuta ja-paberiteta kassid pole midagi väärt ja ärge laske neil üldse sigida. Selle koha pealt olen annaga nõus - mul nt pole ka vahet, kas kass on paberitega või mitte, kui ma temaga mööda näituseid jooksma ei hakka. Mul on kass enda jaoks, mitte teistele demonstreerimiseks. Ja kui nt üks vanematest on paberiga ja teine mitte (võibolla mingil põhjusel on see vormistamata jäänud), see siis nullib kohe tõu ära? Et nüüd on mingi suvaline kodutõug???

Dogs have owners, cats have staff.

oot, see on natuke veider lause, et tõuta ja -paberiteta kassid pole midagi väärt ja et ärge laske neil sigida. kas sigimine muudab siis kiisu väärtuslikuks?
või oh ma ei tea ka... see on nii kahe otsaga asi. mõnele on väga oluline, et ta kiisu pojad saaks ja teinekord tundub mulle ka, et on natuke ebaõiglane võtta kassilt ära võimalus teada, mis tunne on olla kiisuema. aga samas nähes oma kodulinna tänavatel nii-nii palju kodutuid, nälginud ja haigeid kiisusid, ei saa ma küll jällegi aru, mis mõttega lasta neil paljuneda, kui nad ise hakkama ei saa.
nagu mu tuttav ütles, "kõnelda nad ei mõista, sotsiaalhoolekannet nad luua ei saa, et teineteist aidata. siis peabki inimene sekkuma." sest tõesti, miks lasta loomadel sündida ja pärast tänaval piinelda, ei ole ju ainult nii, et tänavale satuvad ilma tõuta kassid, tean oma tutvusringkonnastki inimest, kes oma ilusa ja täiesti tõupuhta pärsialanna lihtsalt hooletult kodunt minema saatis. nii et see tõuaretus ajal, kus kodutute kiisudega on nii palju probleeme, on minu meelest veidike kohatu.

Thumbs up Thumbs down

anna, mis puutub tõuaretus kodututesse kassidesse. need on täiesti erinevad asjad. üks on meie ühiskonna probleem, kus inimesed on vastutustundetud ja lasevad oma loomi hulkuma ning ei vastuta tagajärgede eest. teine on lihtsalt ülikallis hobi.

kallid kõnelejad, keegi ei taha ja ei teegi tõupaberiteta loomi maha. maha tehakse inimesi, kes ei mõista oma teo tagajärgi. ma tõesti ei saa aru inimestest, kes toodavad paberiteta pesakondi. milleks? ja seda enam veel, et kodu otsivaid loomi on nii palju.

No ikkagi teeb ju sama välja, et pole mõtet oma paberiteta kassil poegida lasta, kui kodutuid kassipoegi on nii palju smile

dagi, jah tõesti sa ise ütled sedasama ju, millest mina rääkisin. ma ei saa aru kasside arutust ülepaljundamisest, sest kodutuid kasse on nii-nii palju. ja tänaval hulkuvad kassid pole ainult tõutud kiisud, tõukasse on ka ja nemad on tekkinud tänu sellele, et tõukiisudest huvitatud inimesed on lasknud neil paljuneda.

Thumbs up Thumbs down

just täpselt arutust paljundamisest, aga mitte tõuaaretuse mittevajalikkusest. ma kirjutasin juba oma esimeses postituses, et isegi pooled paberitega pesakonnad võiksid olemata olla. selle ümber vaidlema hakata, palju tänavatel tõukasse on, pole ju mõtet. neid näeb ikka üksikuid ja needki on ju pärit enamus kõik just sellistest "poolpaberitega" pesakondadest. mina isiklikult ei ole küll oma praktika jooksul näinud tänaval jooksmas ühtegi puhast pärslast, siiamit ega foldi. isegi varjuka lehtedel olevad kassid sarnanevad neile tõugudele, aga kohe on näha, et tegemist ei ole puhtatõulise isendiga.

okei, ma ei taha mitte mingit tüli norida või midagi sellist. see, mida ma kokkuvõttes öelda tahan, on see, et ma ei näe tõuaretusel mõtet seni, kuni kasse on niigi üleliia palju ja kõikidele kodusid ei jätku. nüüd sai vast selgelt öeldud, ma loodan.

Thumbs up Thumbs down

Algselt postitas: chry
No teie jutust jääb siin mulje, et tõuta ja-paberiteta kassid pole midagi väärt ja ärge laske neil üldse sigida. Selle koha pealt olen annaga nõus - mul nt pole ka vahet, kas kass on paberitega või mitte, kui ma temaga mööda näituseid jooksma ei hakka. Mul on kass enda jaoks, mitte teistele demonstreerimiseks. Ja kui nt üks vanematest on paberiga ja teine mitte (võibolla mingil põhjusel on see vormistamata jäänud), see siis nullib kohe tõu ära? Et nüüd on mingi suvaline kodutõug???

Palun ära võta isiklikult, proovi seda teemat korra kõrgemalt vaadata. Pole siin keegi midagi halba ühegi kassi kohta rääkinud. Jutt on inimestest, kes teenivad kasside paljundamise pealt raha. Ja seda ma heaks ei kiida. Tegelikult ei poolda ma üldse mingit paljundamist, ka tõukasse tuleks vähem paaritada. Praegu tundub, et peaaegu iga dok-ga kassil on lubatud järglasi saada, juhul kui ta on need mõned korrad näitustel käinud. Niipalju kui aru olen saanud, siis näitused ei ole kasside teistele demonstreerimiseks, vaid selleks et teada saada kui tõuline sinu kass on ning kas tal on asja tõuaretusse. Kohati räägivad inimesed näitustest ikka igasugu tsirkust kokku, teadvustamata milleks need tegelikult vajalikud on. Kuigi üht asja pean offtopic tunnistama... Need kasside riietamisshowd on küll täielik loomapiinamine, selliseid asju näitustel minu arvates lubada ei tohiks. mad

Lõpetuseks veel et kui kassi üks vanematest on tõukass ja teine mitte, siis jah see nullib tõu ära. Kassikasvatamine on üsna keerukas hobi. Mina ei jaga sellest küll midagi aga need inimesed, kes sellega tegelevad, on pannud sellesse hobisse oma hinge ning energia ja teinud väga suurt eeltööd - uurinud geneetikat ja terviseprobleeme jne. See on nagu omaette teadus, et kuidas sarnase välimuse ja iseloomuga kasse niiviisi aastate jooksul säilitada. Paaritades paberitega kassi paberiteta kassiga, töötad vastu inimestele, kes selle tõu säilitamise ja puhtana hoidmise endale südameasjaks võtnud.

Thumbs up Thumbs down

Tahtsin oma eelmist postitust täpsustada, et kassid kui sellised on mulle kõik südamelähedased. Iga kass on eriline, olenemata tema tõust, tõutusest või paberitusest. Arvan et kasside paaritamisega peaks praegusel ajal väga ettevaatlik olema. Kodukasse ei tohiks teadlikult üldse paaritada, kuna neid kogemata tulnud pesakondi on ikka veel väga palju, rääkimata tänavakasside poegadest. Paberiteta nn tõukasse ei tohiks paaritada tõu solkimise tõttu ja paberitega tõukassidest võiks järglased saada ainult need kõige tervemad ja tõulisemad. Üleüldse võiksid kassipidajad järele mõelda kellele neid kassipoegi õieti vaja on - kas kassile või neile endile.
Minu arvamus sest asjast.

Thumbs up Thumbs down

brazen võttis selle kõik väga hästi kokku. just nii ju peakski olema. kahjuks me võime siin rääkida palju tahes sellest teemast. inimesed kes foorumeid loevad on enamasti üsna vastutustundlikud kasspidajad. nende inimesteni see info ei jõua kellele seda kõige rohmkem selgeks teha oleks vaja.

ei oskagi kuidagi oma juttu alustada aga lähen siis otse oma mure juurde...

hiljuti ostsime kasvatusest emase paberitega pärslase, kes oli tunnistatud mitte aretuseks, kuid meie jaoks polnud paberid olulised, vaid et kiisu saaks endale hea kodu ja meie uue pereliikme, kelle eest hoolitseda ja keda armastada. kiisukese emme ja issi on mõlemad tsempionid jne . see selleks.
kuid kasvataja sõnade kohaselt, peaks kord elus kiisuke pojad saama- tema enda tervise huvides.

teie eelpool kirjutatud juttu lugedes, tundsin ennast nagu kurjategija- et kui minu kiisul pojad tulevad kunagi, (olenemata kas tegu on paberitega või paberiteta isase pulmalisega- on pojad ikkaki paberiteta) tema enda tervise huvides, siis oleks see väga hull tegu?

kurb hakkas kuidagi lihtsalt ja segaduses olen ka veits

valisime oma kiisu sellejärgi, et ta meeldis meile tohutult- paberid polnud siin üldse mingiks määrajaks aga tundub, et kuna ta on tunnistatud mittearetuseks tegi asja keeruliseks...
et kui kunagi tahaks oma kiisule poegi, siis kindlasti tituleeritakse milleriks vms- jube...

mis te arvate?

PS! näitustel ei meeldi vist kellegile käia aga tõuaretajatele on see väljapääsmatu, seal näidatakse oma kasse teistele tõuaretajatele, ka väljaspool eestit, pannakse kirja kõikide kasside andmed jne, et otsida parimaid kanditaate aretuseks- et tõugu edasiaretada, ja ka hinnatakse, mis loeb väga palju. kui nüüd järelemõelda, siis on see üks raske ja  keeruline töö, mitte mingi rahateenimise asi, kõik ju maksab- paaritamine, näitusemaks, klubimaks , hooldus jne jne
ma pigem austan selliseid inimesi, kes pühenduvad sellisele tööle.

meie kiisul kriimud silmad...

Olen ka jutte kuulnud, et kui korra poegida ei saa, võivad igasugused kasvajad tulla (samuti ka koertel), mis on tegelikult üsna loogiline, kui kasvõi inimese järgi võtta. Samuti on oht nt rinnanäärme kasvajateks naistel, kes pole kunagi sünnitanud.

Otsustasin ka sellel teemal sõna võtta.Tegeleme kasside aretusega alles esimest aastat aga üht _teist võiksin siiski väita.Et kasse on liiga palju kehtib ainult kodukasside kohta.Vaadates ajalehes kuulutusi on näha , et ära anda (harvem müüa) on enamuses kodukassid , tõupaberitega loomi on vähe. Meil sündisid novembris pärsja kassil pojad ,me ei pannud lehte isegi kuulutust, ainult kodulehel sai ära märgitud. Kõik kassipojad on juba broneeritud.Teiseks ostes kassipoja tõutunnistusega võib ola kindel ,et see on just seda tõugu kass mida soovisite.Suvalise tädi käest ostetud tõutunnistusetta tõukass võib hiljem osutuda hoopis uut tundmatut tõugu loomaks.Olen näinud kuulutust müüa pool pärsjkassi poeg ?, uus tõug.Kui inimene on raha kassipoja eest välja käinud , siis ta seda naljalt tänavale ei viska. Kahjuks tuleb tunnistada ,et aretajaid on ka kahte tüüpi.Esimesed kes käivad oma kassidega näitustel ja otsivad sobivaid kandidaate paaritamiseks.Nende müüdavad kassipojad on ka kallimad ja parimate tõuomadusteg.
Teine tüüp ,kes on ostnud omale hulgi tõukase ,registreerinud kasvanduse,käinud korra näitusel (see on vajalik paaritus loa saamiseks) ja poegi tuleb nagu vändrast sae laudu. Kassid elavad puurides (mis on keelatud) või hunnikus pisikeses toas.

no loe ja imesta! kust võetakse selline väide, et kass peab saama vähemalt korra pojad. kes seda väidab ja mis kohutavaid asju see siis endaga kaasa toob? minu kasvanduses on mitmed kassid, kes ei ole kunagi poegi saanud. mingeid kasvajaid ja muid nähte pole ka täheldanud. kasvajad tekkivad pigem hormoonide ülemanustamisest.

mayagold, mina sinu väitega, et tõupaberitega loomi vähe on küll nõus ei ole. täiesti arutult palju paaritatakse praegusel hetkel näiteks folde ja julgen isegi endise kasvatajana väita, et tegu ei ole väga heade isenditega, isegi mitte keskmistega. näitustel võib näha selle suure foldide hordi peale ainult mõnda tõeliselt head isendit. pärslaste aeg on hetkel ümber saanud, aga näitusetel võib ikka väga tõustandardist mööda kasse näha ja see on just mõttetu tõuaretuse tulemus. eestis julgeks ainult ühte pärslaste kasvatajat soovitada ja seda on ta ka ise tõestanud korduvalt näitusi võites.

Seda ,et kass peaks vähemalt korra sünnitama ei ole ma ise välja mõelnud,seda soovitavad veterinaar arstid. Pärast sünnitust muutub kassi kehaehitus tugevamaks ja ka iseloom pehmemaks.seda võin ma kinnitada omast kogemusest.Isegi näitusel soovitas Pransuse kohtunik meil exoticu esimesel võimalusel paaritada kuna ta oli väikse võitu.Emasel kassil nagu ka naisterahval on vaja korra sünnitada.Kui ei ole plaanis kassi kasutada aretuseks siis on parem kohe steriliseerida.

Algselt postitas: mayagold
...Emasel kassil nagu ka naisterahval on vaja korra sünnitada...

On sul viidata mõnele uurimusööle, mis seda väidet kinnitab? Kui ei, siis pole ka midagi väita. Mingi kohtuniku või veterinaari subjektiivsest arvamusest ei piisa. Esiteks on hulk veterinaare seisukohal, et põhimõte \'üks pesakond tervise nimel\' on täiesti mittekehtiv ja teiseks, isegi kui kassi kehaehitus muutub tugevamaks (mis on iseenesest juba vaideldav teema), pole see piisavalt eetiline alus pesakonna tegemiseks.

Kusjuures vastav teema on olemas ka ühes koertefoorumis, pange aga iga sõna \'koer\' asemele \'kass\' ja koera tõu nimetus asendaga kassi omaga, ning saate äravahetamiseni sarnase jutu siinsega. Kuna aga seal liigub ka veterinaare ja väga pikaajalise kogemusega (koera)kasvatajaid, saate ehk midagi asjalikku lisaks.

Mis puutub väitesse, et tõukassid maksavad ja seetõttu ei satu tänavale - looda sa... Ma olen rohkem kursis koerandusega ja tänavale ning varjupaika satub ka tõukoeri, olgugi vähem, kuna krantse võetakse ilmselgelt kergekäelisemalt. Aga selge on ka see, et inimene, kes ei viska oma looma tänavale, ei viska olenemata sellest, kas loom on tõuloom või segavereline.

Ah ja, hiljuti sattus varjupaika scottish fold, keda mitte keegi otsinud ei ole ...

Thumbs up Thumbs down

Kui inimene on raha kassipoja eest välja käinud , siis ta seda naljalt tänavale ei viska.

Normaalne inimene ei viska ka tasuta saadud kassi tänavale. Samas mõnda ei takista ka välja käidud rahasumma kassi teisele ringile saatmast. Kassiabi seltsi hoiukodudest on läbi käinud päris mitmeid nn paberiteta tõukasse ja isegi mõned paberitega loomad.

Näiteid teisele ringile sattunud pärslastest:

Paberitega pärslane
Tänavalt leitud pärslane
Puhtatõuline exotic
Varjupaigast pärit pärslane
Dusja, kelle kasukas oli nii pulsti lastud et tuli lihtsalt maha lõigata
Veel üks pärsia sugemetga kass
Ja veel üks
Must pärslane
Kilpkonnavärvides pärslane
Isane pärsia sugemetega kass

Siiami värvides (maskiga) kasse on meil kohe hulgi olnud ja teadagi küsitakse ka nende poegade eest börsis ja soovis raha, kuigi tegemist pole üldsegi tõukassidega. Ja ikka satuvad tänavale..

Kodusiiam
Veel üks siiami värvides
Maskiga Otto
Siiamipoiss Siim
Siiamivärvides Marsik
Siiamivärvides Herbert
Maskiga Sessi
Maskiga Musja

Peaaegu oleks varjupaika sattunud ka üks sfinks tõugu kiisu. Näete ei ole midagi et tõukassidest nii kergelt ei loobuta -l loobutakse küll.

Thumbs up Thumbs down

Mõned õuekassid võivad ka nii vist hulkuvateks saada, kui pere näiteks elukohta vahetab. Paljud kassid ju ei võta uut kohta omaks ja lähevad tagasi. Nii nad õue jäävadki.

Seda ,et kass peaks vähemalt korra sünnitama ei ole ma ise välja mõelnud,seda soovitavad veterinaar arstid. Pärast sünnitust muutub kassi kehaehitus tugevamaks ja ka iseloom pehmemaks.seda võin ma kinnitada omast kogemusest.Isegi näitusel soovitas Pransuse kohtunik meil exoticu esimesel võimalusel paaritada kuna ta oli väikse võitu.Emasel kassil nagu ka naisterahval on vaja korra sünnitada.Kui ei ole plaanis kassi kasutada aretuseks siis on parem kohe steriliseerida.

Olen kuulnud, et seda soovitatakse tugevama kehaehitusega tõugude puhul (britt, pärslane jne.), kuid meie emasel (vene sinine) läks rinnakorv ikka päris laiaks peale teist pesakonda. Ja tean, et orientaalidel on see lausa mureks ja nii mõnigi on näitustest loobunud, sest nad "pole enam vormis".