1

Teema: Astma?

Kirjutan veidi oma kassi haigusloost, ehk on kellelgi sarnase olukorraga kokkupuudet olnud või teab kedagi, kel on.
Lugu järgmine:
2009. a . umbes juunikuus hakkas kass nagu köhima. Algul arvasin, et ta hakkab oksendama, sest hääl tundus sama, nagu "öökimine". Üsna pea sai selgeks, et oksendama ta selle peale ei hakka. Lootsin kogu aeg, et ehk siis mingid karvad kurgus vms, et läheb üle. Kummaline kokkusattumus on ka see, et ta hakkas köhima siis kui laps sündis (stressist?). Kui umbes aasta juba möödas oli ja köha kadunud polnud (päris iga päev köhahooge ei esinenud), siis läksin arstile. Pandi diagnoosiks allergiline astma (seda ei suutnud kindlaks teha, et millele ja kas üldse siis on allergiline). Tehti vereproov, milles olid leukotsüüdid vähenenud ja allergia näit tõusnud. Röntgenis leiti, et bronhid on laienenud (kuid ei tea, kas köhimisest või on see haiguse sümptom). Sai siis peale antibiootikumi ja Prednisoloni astma raviks. Jutt jäigi selline, et tõenäoliselt peab hakkama aastas mitmeid ravikuure tegema. Nüüd on aga asi sealmaal, et ilma Prednisolonita kass olla ei saa. Kui ideaalis peaks tegema 4-6 nädalase ravikuuri ja siis 2-3 kuud ilma, siis minu kass ei saa üht päeva ka ilma olla, kohe hakkab jälle köhima ja köha on nagu hullemaks ka läinud, köhahoo ajal nagu hingeldab ja sees on justkui mingi kõrin, aga köhimisel röga ei tule. Samas, kuulatlusel arsti juures arst kõrinat ei kuule (sest see esineb ainult köhahoo ajal ja arstil olles pole seda juhtunud). Arst on ise ka üsna nõutu ja ei oskagi nagu muud teha kui, et terve elu see Prednisolon peal (2,5 mg päevas ehk siis 1/2 tabletti). Aga nüüd on hakanud ta isegi selle doosiga köhima. Mul endal hakkab juba tekkima kahtlus diagnoosi õiguses, miks see astma siis ravile ei allu? Ehk on hoopis tegemist mingi kroonilise kopsuhaigusega? Miks bronhid laienenud on? Äkki mingi kasvaja? samas, kas kasvajat oleks pidanud röntgenis ka näha olema. Arst ei oskagi nagu adekvaatseid vastuseid anda. Ülekaalu on ka kassil muidugi - 6,6 kg ja on nüüd ka sügisest saati dieedil olnud (kuid kaal langenud pole, pigem vahel veidi tõudnud). Kas see ülekaal võib siis nii kuidagi kopsudele mõjuda? Kass on tubane ka ja välja saab ehk suvel mõned korrad ainult. Stressis on ta muidugi ka, sets laps juba nii vana, et kipub teda kiusama. Viiamne vereproov tehti hilissügisel ja siis oli vereproov täiesti korda läinud ja kuna kuulatlusel oli kops puhas, siis ei tehtud ka uut röntgenit.
Olen juba üsna mures, et miks siis ravile ei allu, vahest on ravi vale ikkagi? Pole raha ka nii palju, et käia erinevates kliinikutes ja lasta kõik analüüsid-uuringud uuesti teha, et erinevaid arsti arvamusi koguda.
Ehk on keegi sarnase olukorraga kokku puutunud ja teab, mis haigus see siis olla võiks. Või ongi võimalik, et astma ei allu ravile üldse?

Dogs have owners, cats have staff.