1

Teema: Scottishi toitmine

Värske kiisuomanikuna olen veidi mures oma pisikiisukese pärast. Väikene 2-kuune Scottish Straight ja öeldi meile, et oleks ikka kõige parem kui saaks harjutada kuivtoidu peale, et seal olemas kõik vitamiinid ja nii, aga meie kiisuke veel ei harju sellega, sööb ikka oma kiisupasteeti. Küsimus selline, kuna praegu kuivtoitu veel ei söö ja valke vähevõidu konservides ja nii siis kas võib kassile anda piima? Oleme dilemma ees, kuna eelmine omanik ütles et andis küll aga loomapoest jällegi öeldi et piima ei soovita anda, kui siis äärmisel juhul maitsestatud jogurtit, et piim võib tekitada tol tõul seedehäireid ja nii..:(

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Scottishi toitmine

Meie Scottish Stright, kui ta 2 kuuselt võtsime (praegu on 4,5 kuud vana), sõi kuivtoitu väga hea meelega, ju siis oli harjutatud. Siiamaani on krõbuskid ta lemmikud, algul sai peamiselt Royal Canini kiisukrõbuskeid ja nüüd oleme ka Hillsi omi vahelduseks andnud. Mõlema firma omad maitsevad, Hillsi omadest sööb nii tuunikala kui ka kanamaitselist. Konservidest sööb ta ainult Gourmet lõhe ja tuunikala pasteeti, kana sobib ka. Annan päevas krõbuskitele lisaks pool konservi. Aga kõik muud konservid ja ka Hillsi kiisude konservid on ta järgi jätnud. Eriti ei puutu ta mingeid tükikesi kastmes. Proovisin talle ise pasteeti teha, kanasüdamed ja maks ja filee jne. aga selle peale krimpsutati nina ja isegi ei proovitud. Paar korda on ta limpsinud hapukoort ja piima, need tunduvad maitevat, kõht ei läinud lahti. Üldiselt meie kiisu tundub toiduga üsna pirtsakas olevat, ainult eespool loetletud asju on nõus sööma.
Panin hiljuti tähele, et lemmiklooma poes oli müügil spets kassipiima, seal ilmselt väiksem laktoosisisaldus. Võid ju seda proovida, et ta oma valgud kätte siiski saaks. Aga soovitan küll kuidagimoodi kiisut kuivtoiduga harjutada, kui kõht tühi, küll siis sööma hakkab.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Scottishi toitmine

Minu Scottish Straight on nüüd juba 1,2 aastane ja tema igapäevaseks menüüks on siiski loomapoe krõbinad. Alustasime nii: (Royal Canin- baby cat, siis kitten ja nüüd indoor27) Kuna minu arvates tuleb tal nüüd natuke rohkem karva kui peaks olen andnud viised kuu aega talle Hair and skin krõbinaid, olukord paraneb.
Kui ta aga pisike oli siis ei joonud ta ka üldse vett, aga meile öeldi sammuti et piim ei ole just kõige parem variant. Räägitakse et kiisu toitumisharjumused kohanevad umbes nädal aega, seda tuleks siis alati arvestada, kui ühe toidu pealt teisele üle minna. Hetkel soovitaks siiski kindlasti talle veekauss ette panna (kuna kiisu peab kindlasti vett saama, piim seda ei asenda) ja kuiv toit (ta kindlasti hakkab seda sööma) ning aeg ajalt õhtuti kui ise ka sööd võib teda natukene premeerida näiteks panna natuke kohvikoort või hapukoort, aga ei tasu liialdada. Hiljuti sain teada ka sellise fakti et Scottish Fold ja Straightide sabalülidel on kalduvud kokkukasvada ning kaltsiumi rohkem söök (ntx: kohupiim) ainult soodustab seda.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: Scottishi toitmine

Lehmapiim sisaldab laktoosi ja see pole kassi seedimisele hea. Ei soovita anda, ta ei omasta sealt ka midagi eriti. Tal pole vastavaid ensüüme.
See jutt, et sabalülid kasvavad kokku - natuke täpsustan. Shotlaste retsessiivne geen, mis põhjustab kõrva kõhre muutumist (kõrv läheb lonti), põhjustab ka kõikide muude kudede muutusi, kõige rohkem ühendusi sabalülide vahel, vahel ka puusaliigestes, põlvedes. Seega on tõenäosus, et saba võib olla jäik kas mõnest kohast või väga äärmuslikel juhtudel terve saba ulatuses. Seda kõik tõsised aretajad püüavadki vältida. Kui jäik on näiteks ainult üks lüliühendus, ei sega see mingil moel kassi elu, ta lihtsalt ei sobi aretusse.
Sellist asja, et sabalülid hakkavad kaltsiumi lisades kokku kasvama, pole veel kuulnud. See on ikka sünnist saati olemas ja kui on terve kass, siis ei hakka midagi kokku enam kasvama.
Pigem antakse kõikidele noortele kassidele kuni kuuenda elukuuni juurde glükoosamiini, mida saab veterinaari juurest osta. Shotlastele on see hea ennetus.

Krõbinaid võib harjutada ka nii, et segad neid natukene konservi hulka. Minu kõige uuem kiisu harjus nii umbes nädalaga täiesti kuivtoidule.

Lugupidamisega,
Karin Roth
felinoloog

Thumbs up Thumbs down