1

Teema: Kaasomand

Kas kellelgi foorumi liikmetest, kes ise ei ole registreeritud kasvataja, on kodus aretuskassi, kes ametlikult kuulub kasvatajale ning kelle pesakond registreeritakse kasvataja nimele? Või on kass näiteks kasvatajaga "kahepeale"?

Vasta: Kaasomand

No mul ongi põhimõtteliselt nii. Ehk siis kass kuulub ametlikult kasvatajale ning pesakond registreeriti samuti tema nimele.

Koer vaatab inimesele otsa ja ütleb:
\"Sa annad mulle toitu ja peavarju! Sa oled vist jumal!\"
Kass vaatab inimesele otsa ja ütleb:
\"Sa annad mulle toitu ja peavarju! Ma olen vist jumal!\"

Põnev! Kas olid ise sellisest variandist huvitatud või pakkus kasvataja? Kas kasvataja nimele läheb üks pesakond või mitu ja kas peale seda saad kassi ametlikult omale? Kas pead siis kassi ka steriliseerima? Kui just saladus pole... Võid ka privasse saata.

Koertel vähemalt on kaks eri lepingut- kaasomand ja rendileping. Kaasomandi puhul elab koer ühe omaniku juures, kulud jagatakse, tulud jagatakse ja kestab see kogu koera eluea. Rendilepingu puhul tavaliselt kannab looma ülalpidamise (ja aretusnõuetela vastavuse näiteks koolitustulemuste poolelt) kulud koera rentija. Pesakonna kulud (k.a terviseuuringud ja vähemalt ühe näituse) aga kasvataja, kes saab enda nime alla terve pesakonna ja peale seda läheb looma omand rentijale üle.

Mõlemal puhul on võimalik palju variantsioone vastavalt poolte kokkulepetele nt. kaasomand võib olla tähtajaline ja renditava koera pesakonna kulud kannab ka rentija ja kasvataja saab teatud arvu kutsikaid.

Kasvataja nimele läheb esialgu üks pesakond, kassi võin ametlikult oma nimele kirjutada siis kui tahan, aga ma ei näe selleks erilist põhjust. Kassi siis steriliseerima ei pea, aga kui tahan aretusega edasi tegeleda pean oma kasvanduse registreerima wink

Koer vaatab inimesele otsa ja ütleb:
\"Sa annad mulle toitu ja peavarju! Sa oled vist jumal!\"
Kass vaatab inimesele otsa ja ütleb:
\"Sa annad mulle toitu ja peavarju! Ma olen vist jumal!\"

Lihtsalt huvi pärast tahaks küsida, et miks peaks kasvataja laskma kassi peale enda kasvanduse nime alt pesakonna tegemist steriliseerida? Kui tegemist on aretusse sobiliku isendiga, siis miks ta peaks välistama tema edasist aretuses kasutamist?

Algselt postitas: Snowblind
Lihtsalt huvi pärast tahaks küsida, et miks peaks kasvataja laskma kassi peale enda kasvanduse nime alt pesakonna tegemist steriliseerida? Kui tegemist on aretusse sobiliku isendiga, siis miks ta peaks välistama tema edasist aretuses kasutamist?

Kui sobiv järglane on rendiloomalt saadud ja omandiõigus siirdub üle rendilevõtjale, siis ma pigem pooldan looma steriliseerimist kui omandi siirdumist inimesele, keda aretus ei huvita. Seda just soovimatute ja paberiteta järglaste tegemise/tekkimise pärast. Muidugi, kui kasvataja on veendunud, et uus omanik (rendilevõtja) suudab reegleid järgides ning tõu heaolu silmas pidades edasi aretada, siis võiks loom jääda steriliseerimata/kastreerimata. Siis on juba kasvataja enda valik, kas ta soovib oma liinide jätkumist teise kasvatajanime alt (siin väheke siis tegemist kasvataja enda egoga).

ma arvan, et keegi ei saa nõuda, et uus omanik peab steriliseerima oma looma. samas, kui on tõesti kartus, et tegu inimesega, kes plaaniks paberiteta "tõuloomi" müüma hakata, siis ehk jah võiks kuidagi teda mõjutada, sundida ikka ei saa. teine variant oleks, kui see oleks juba lepingus kirjas, et uus omanik saab looma enda nimele juba steriliseeritult. nagu maya goldi bengalid enamuses müüakse.

Muhvi
pildid: http://www.ringo.com/explore/member.html?memberId=132807181
videod: http://www.youtube.com/user/kunksmoor

Jah, kui loom on teise inimese nimel, ei saa midagi muud teha kui rääkida ja selgitada talle olukorda. Kahjuks see ei too alati tulemusi. Seega on igati õigustatud, kui loom müüakse kastreeritult või on müügitingimuseks hilisem kastreerimine (üldiselt enne 10-kuuseks saamist), mida peab tingimata siis kontrollima. Mina üldiselt ei poolda loovutuseas kassi kastreerimist, kuna mitmed isendid on hiljem arenenud väga lubava välimusega loomadeks. Aga asi läheb ehk OT juba. Kahju, et Eesti kassimaailmas ei tunta veel eriti kaasomandi ja rendivariante. Ise siin proovin leida rendikodu ja ega kelleltki pole ka küsida eriti kogemuste kohta.

Aime! Sa kindlasti räägi meile, kuidas sul rendikodu leidmine läks ja millised on sinu tingimused. Huvitav info ka teistele. Mul endal ka kindlasti tulevikus plaanis rendikodu mõnele kasvandikule leida. Kasvõi seetõttu, et isas- ja emaskasse ühes majapidamises koos pidada suht tülikas. Ma siin vaikselt mõtlen ka oma poisi elukoha vahetusele, ämma juurde siis ehk. Ta meil ikka oma kass, et võõra inimese juurde ei raaatsiks anda.

http://devonrex.onepagefree.com/

Soojendan vana teemat natuke... Koeramaailmas on rendile võtmise ja/või andmise põhjuseks märkimisväärne isend, keda rendilevõtja soovib endale saada, kuna on huvitatud aretusest ja/või näitustest ning kasvataja otsib talle aktiivselt tegelevat omanikku, kes oleks huvitatud looma näitustel näitamisest ja/või koolitusest st. tema potensiaali realiseerimisest, et kasutada teda aretuses, sest selge on see, et kõiki loomi koju kokku koguda ei saa. On muidugi ka neid, kes võtavad rendile lihtsalt odava hinna pärast...
Kuna renditakse vaid aretuspotensiaaliga st. väga perspektiivseid isendeid siis valitakse neile ka võimalikult hea kodu ja vajalik on ka omavaheline klapp, siis välistatakse (nii palju, kui see üldse on võimalik) looma sattumine vastutustundetu inimese kätte, kes kuritarvitaks looma aretusvõimet (imelik sõna, eks tongue ). Üldiselt ei anta looma koerandusvõõrale (siin kontekstis pigem kassindusvõõrale) inimesele, mis ei eelda küll (tõu)loomapidamiskogemust, küll aga tõuaretuse põhimõtete teadmist ja hindamist. Kui hakata aga halvemat eeldama siis ei näe ma põhjust, miks selge mõistuse juures olev inimene tootma aretusnõuetele igati vastava loomaga hakkama äkitselt tootma nö. tõutuid kasse, kelle hind on märgatavalt madalam paberitega kasside hinnast. Reegina toimub see ju ikkagi nö. viitsimatusest aretusnõudeid täita...
Rendile andmine/võtmine peakt toimuma peale mõlema poole hoolsat kaalumist ja ei tohiks kindlasti olla ajendatud vaid kasuliku "diili" ideest. Minu mõlemad dobermannid on (olnud) rendikoerad- esimene selle tõttu, et soovisin näituse, sport ja potensiaalset aretuskoera, kuid ei olnud võimalust tervet sellise koera hinda välja käia. Praegune koer oli juba täiskasvanud ja vajas kiiresti kodu, kuid mul ei olnud hetkel sellist summat kusagilt võtta ja kuna kasvatajaga oli hea klapp siis pakuti see võimalus.
Võibolla ma olen koerte maailmas liialt kinni ja kindlasti olen ma idealist aga ma leian, et rendile anda on põhjust ainult väga potensiaalset karvakera ja kasvataja peaks valima selleks inimese, kes ei soovi mitte lihtsalt teda odavalt kätte saada, vaid hoolib ka tõust ja koerandusest või "kassindusest" laiemalt. Ja eks kasvatajadki näevad hea meelega ju oma kasvandikke edaspidigi näitustel näha ja omada aktiivseid suhteid nende omanikega (mis rendilooma puhul tahes-tahtmata tekib ja aitab ka kasvatajal  värske kiisuomaniku vaateid vormida ja edaspidigi teda aretusplaanides nõustada).

Või kuidas?