Vasta: kas kiisule võib anda?

Seda ma just ütlesingi ju big_smile

Ja need ei ole mitte "nagu" soolad, vaid keemiliselt nad ongi soolad, aga mitte sarnased söögisoolale, mis annaks soolase maitse. Muidugi iseenesest ei ole maitsenud - kas keegi teab mis maitsega on näiteks katlakivi? tongue

Mõned videod Ruudist -> http://www.youtube.com/user/trixybel

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Siin käis jutt söögisoolast ikka, mitte keemilistest sooladest:D ja ma arvan, et siin kõik teavad, millised on keemias soolad.

VIC- Very Important Cats
VIP- Very Important Persians

http://www.youtube.com/user/MariusBoy - videod
http://www.pildialbum.org/user/MariusBoy - pildid
http://www.freewebs.com/mariusboy/ - kodulehekülg

Vasta: kas kiisule võib anda?

...jäi küll pisut teine mulje, aga see selleks.

Mõned videod Ruudist -> http://www.youtube.com/user/trixybel

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Sool

Tavalise lauasoola keemiline nimetus on naatriumkloriid. Naatriumist ja kloriidist räägitakse sageli koos. Naatrium ja kloriid aitavad säilitada tasakaalu keharakkude sisese ja nende vahelise vedeliku vahel.Kui keharakud sisaldavad liiga vähe vett, tõmbuvad nad kokku ja võivad surra, kui liiga palju, siis võivad nad lõhkeda . Naatrium aitab kaasa toitainete toimetamisele rakku ning jääkproduktide eemaldamisele rakust. Kloriid aitab säilitada õiget happe/aluse tasakaalu organismis. Samuti on kloriid vajalik vesinikkloriidhappe tootmiseks maohappe koostises, mis aitab kaasa valkude seedimisele.

Soola allikad toidus

Naatriumi ja kloriidi leidub peaaegu igas toidus. Naatrium ja kloriid võivad seonduda ka mõnede mineraalide või molekulide külge, nagu näiteks K-vitamiin või kaalium. Mõnedele lemmikloomatoitudele lisatakse soola peamiselt just maitse parandamiseks, kuid pikemas perspektiivis pole see loomade tervisele kasulik.

Naatriumi ja kloriidi päevased vajadused

Üldiselt on kloriidivajadus 1,5kordne, võrreldes naatriumivajadusega. Seda seetõttu, et enamik naatriumist ja kloriidist pärineb soolast ja soolas on kloriidi 1,5 korda rohkem kui naatriumi. Täiskasvanud koerte toit peaks sisaldama vähemalt 0,06% naatriumi ja 0,09% kloriidi kuivaines. Kutsikate vajadus on kasvuperioodil kuni viis korda suurem. Kassipoegade ja täiskasvanud kasside toit peaks sisaldama vähemalt 0,2% naatriumi ja 0,3% kloriidi. Enamik lemmikloomatoite sisaldavad neid aineid palju suuremas koguses kui minimaalsed päevased vajadused. Kvaliteettoitude naatriumisisaldus on 0,2-0,6% kuivainest. Spetsiaalsetes ravitoitudes neeru- ja südamehaiguste korral on need tasemed madalamad kui tavatoitudes.

Naatriumi ja kloriidi puudus

Naatriumi ja kloriidi puudus toidus on tänapäeval äärmiselt harvaesinev, kuna enamik lemmikloomadest saab kommertstoite või toidetakse neid kodutoiduga, mis sisaldab soola palju suuremas koguses kui vajalik ja tervislikki. Nimetatud ainete puudus võib esineda nende liigse kao tõttu organismist näiteks pikaajalise kroonilise tugeva oksendamise ja/või kõhulahtisuse korral. See võib olla väga tõsine seisund ja sel juhul tuleb loom kindlasti viia loomaarsti juurde.

Soolamürgistus

Naatriumi ja kloriidi mürgistust tervetel loomadel üldiselt ei esine, kui neil on vaba ligipääs joogiveele. Liigne sool filtreeritakse läbi neerude ning eritatakse uriiniga.
Kui kvaliteetne joogivesi pole kättesaadav, võib naatriumi ja kloriidi tase organismis minna liiga kõrgeks.
Soolamürgistuse nähtudeks on muuhulgas krambid, pimedaksjäämine, veetustumine, isu kadu ja surm 24 tunni jooksul.
Ohtlik on toidu suur soolasisaldus neile loomadele, kellel on neeru- ja/või südameprobleeme. Sool põhjustab vedeliku peetumist organismis, tõstab vererõhku ja põhjustab neerude hapnikuvajaduse suurenemist.
Algstaadiumis neeru- ja südamehaiguste korral soodustab liigne sool nende haiguste süvenemist ning halvendab loomade seisukorda. Tabandunud neerud ei suuda liigse soolasisaldusega toime tulla ning see ja vedelik kogunevad organismi ning tekitavad turseid ning kõhu- ja rinnaõõne vesitõbe.

Soolaga harjub kiiresti

Koertel ja kassidel pole keelel soolale reageerivaid spetsiifilisi retseptoreid ilmselt sellepärast, et nende looduslike esivanemate loomulik toit oli tasakaalustatud naatriumi- ja kloriidisisaldusega ning spetsiifiliste retseptorite väljakujunemine polnud vajalik.
Kui maitsta kvaliteetset kassi- ja koeratoitu, siis tundub see inimesele maitsetu, s.t me tahaksime sellisele toidule kohe lisada soola.
Kahjuks on inimene ise see, kes harjutab oma lemmiku himustama pisut soolasemaid toite, andes talle näpu vahel inimestele mõeldud liha- ja vorstitooteid või juustu, mille soolasisaldus on tihti isegi inimesele liig mis liig, rääkimata koertest-kassidest. Loomad nagu inimesedki õpivad soolasemaid toite tahtma. Kindlasti on paljud meist näinud inimest, kes lauda istudes, enne kui üldse toitu maitseb, selle soolaga üle puistab. Tavalise soolasisaldusega toidud on sellisele inimesele täiesti maitsetud, sest ta maitsemeel nõuab järjest soolasemat ja soolasemat toitu.
Samamoodi harjuvad soola maitsega ka loomad ja väga raske on juba eakale koerale selgeks teha, et keelatud on igapäevane viineri- või juustuports, mida ta juba viimased viis aastat omanikult on saanud.
Üks maailmas tuntud koerte toitumis­spetsialist on koguni öelnud, et inimestele mõeldud vorstitoodete söötmine koertele ja kassidele peaks olema kriminaalselt karistatav. Hetkeliselt oma enesetunnet tõstes – “oi, ma olen nii hea omanik ja jagan oma toidulauda oma karjaga” –, teeme me tegelikult oma lemmikule halba.
Kui loom haigestub ja talle on vaja määrata spetsiaalne väikese soolasisaldusega dieet, siis ta keeldub sellest, kuna haigus ise teeb looma isutuks ning magedam toit tundub veel maitsetum.

Uskuge professionaale

Seetõttu uskugem professionaalseid lemmikloomatoidu tootjaid või oma lemmikute esivanemaid, kes mitte kunagi enne oma saagi kallale asumist seda soolaga üle ei puistanud, ning pakkugem oma lemmikutele tasakaalustatud toitu, mille soolasisaldus oleks optimaalne.
Kommertstoitudest valigem lemmikutele ikkagi professionaalsed toidud.
Kui me tingimata tahame oma looma toita kodutoiduga, siis ei tähenda see mitte mingil juhul tema toitmist enda toidu jääkidega, vaid seda, et lemmikule valmistatakse toitu eraldi ning selle valmistamisel reeglina maitseaineid ei kasutata – nende toit peab meie soolaga harjunud maitsemeelele tunduma mage.
Loodan, et seegi artikkel paneb nii mõnegi loomaomaniku enne toidupakkide korviladumist supermarketis pakendilt järele uurima, kui suur on selle toidu soolasisaldus. Nii saame koos üksteisest palju kauem rõõmu tunda.

[size=-2]Allikas : Lemmik 7/2006[/size]

\"Süüa tahtval kassil puudub väljalülitamisnupp.\" - teadmata

\"Tuhandeid aastaid tagasi kasse kummardati nagu jumalaid. Kassid pole seda unustanud.\" - teadmata

\"Kassid on targemad kui koerad. Sa ei saa panna kaheksat kassi kelku vedama.\" - Jeff Valdez

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Aga miks on kassitoidus toortuhk? Kas see ei või anda soolast maitset?

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Kas tuhk võib olla seal lihtsalt abiainena- värvi jaoks või siis konsistentsi parandamiseks? Samas tuhk ei tohiks midagi halba teha, pigem absorbeerib halbu aineid oma pinnale ja viib nad organismist välja...seepärast võtab inimenegi söetablette.

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Mul on selline probleem, et vaatamata minu pidevale selgitustööle ja vingumisele antakse kassile kodus kogu aeg liiga soolaseid asju (viisin küll Hill\'si toitu, aga selle pani vanaema kapi otsa, et kui ma jälle koju tulen, siis ise annan seda hirmkallist toitu :S). Seega mõtlesin, et peab selle soola kompenseerima vedelikuga. Kass ei ole aga suurem veelimpsija. Panin siis vee sisse natuke iminõgese (naistenõgese, emanõgese, catnipi, kuidas keegi kutsub) teed (paar lehte ka). Kassile see meeldis. Vanaema sattus sellest suht vaimustusse (et palju odavam kui vee sisse piima panna). Kas pidev iminõgese manustamine võib kassile halb olla? Kas ta hakkab narkariks?

Thumbs up Thumbs down

Vasta: kas kiisule võib anda?

Täitsa tuttav teema. Mul vanaemaga sama jama, ainult et koeraga. Ostsin vanale liigesehädadega koerale suure koti Royal Canini spetstoitu ja tükk aega pidin mammat veenma et ta seda koerale sisse söödaks. Praegu mõtlen et lihtsam oleks olnud krõbuskad enne vanaemale andmist tavalisse kilekotti valada siis oleks vast toit ilma küsimusteta koerale ette pandud. tongue

Ma arvan et kassi vett jooma õpetada on märksa kergem kui catnipiga jamada - ärge andkegi talle midagi muud peale vee. Küll ta ise seda jooma hakkab kui janu tuleb.  wink

Catnip muidu kassidele ohtlik ei ole ja erinevalt palderjanist ei pidavat see ka mingit sõltuvust tekitama. Samas ma arvan et ka sellega nagu  paljude teiste heade asjadega ei tasu liialdada. "Üledoseerimisega" võib kiisu oksendama hakata või kõhulahtisus tekkida. Kusagilt on meelde jäänud et üle paari korra nädalas ei soovitata naistenõgest kassile manustada (sööta-joota).

Aga soolased ja maitsestatud söögid võivad kiisule küll karuteene teha. Hea nipp vanaema mõtlema panemiseks on teda valgustada kõiksuguste erinevate haigustega mis sellega kaasneda võivad ja tuletada meelde kui suured tänapäeval vet.kliiniku arved on. Teine variant on rääkida kui vähearenenud on kasside maitsemeel võrreldes inimestega. Nad põhimõtteliselt ju ei saagi inimeste toidust sellist naudingut kui meie ja kui see veel kahjulik ka on, siis pole ju mõtet seda kassile anda. Jne jne.. tongue Selline jutt tavaliselt mõjub.

Edu!

Beware! When least expected, a cat will sneak up and steal your heart.

Thumbs up Thumbs down